همه چیز درباره اوره (Urea)

urea fertilizer

کودهای ازته اوره با فرمول شیمیایی CH4N2O۱ از پرمصرف‌ترین کودهای شیمیایی است. اوره معروف‌ترین کود ازته است که با نام‌های کود شکری و کود سفید هم شناخته می‌شود. اوره در دو بخش کشاورزی (۹۰%) و صنعتی (۱۰%) مورداستفاده قرار می‌گیرد.


کود اوره در بخش کشاورزی به دو صورت گرانول و پریل وجود دارد. در گرانول اندازه ذرات اوره ۲ تا ۴ میلی‌متر است و در پریل، ابعاد ذرات ۱ تا ۲٫۴ میلی‌متر است. درصد ازت در هر دو مدل ۴۶ درصد می‌باشد. اوره باید در محلی با رطوبت کم و تهویه مطلوب نگهداری شود تا از کلوخه شدن ذرات جلوگیری شود.

تولیدکنندگان اوره در سطح جهانی

طبق آمار سال ۲۰۱۹، چین با تولید ۳۶,۹۵۷,۴۶۷ تن، بزرگ‌ترین تولیدکننده اوره در جهان است و پس‌ازآن کشورهای هند، آمریکا، روسیه، کانادا، اندونزی، قطر، پاکستان، مصر، هلند، لهستان و ایران قرار دارند. پس از ایران کشورهای عمان و آلمان قرار دارند. ایران دارای ظرفیت تولید ۵٫۵ میلیون تن در سال است و بزرگ‌ترین بازار صادرات اوره ایران، هند و ترکیه می‌باشد. در سال ۲۰۱۶، ۱۶۷۷ هزار تن اوره به هند صادرشده است.

تولیدکنندگان اوره در ایران

شرکت‌های پتروشیمی پردیس، رازی، کرمانشاه، شیراز و خراسان به ترتیب بزرگ‌ترین تولیدکنندگان اوره در ایران، می‌باشند. همچنین پتروشیمی لردگان با ظرفیت ۱٫۷ میلیون تن در سال، در حال تأسیس می‌باشد و در اواخر شهریور ۱۳۹۹ شروع به تولید خواهد کرد.

پتروشیمی شیراز، سالانه ۴۹۵ هزار تن در دو واحد صنعتی تولید اوره دارد. بسته‌بندی اوره به سه شکل انجام می‌شود: کیسه ۲۵ کیلویی، جامبو بگ ۱۰۰۰ کیلویی و یا به‌صورت فله. حمل‌ونقل اوره از طریق زمینی توسط کامیون و یا دریایی توسط کشتی، قابل انجام است.

واردات کود اوره

بزرگ‌ترین کشورهای واردکننده اوره، در سال ۲۰۱۹، به ترتیب، هند، برزیل، ترکیه، آمریکا و استرالیا هستند. هند سالانه ۵٫۴۹ میلیون تن اوره وارد می‌کند. کشور افغانستان، با ۲۵۳,۵۲۳ تن در رده ۳۶، پاکستان با ۱۱۵,۹۹۰ تن در رده ۵۶ قرار دارند.

روش استفاده از کود اوره

بهترین زمان استفاده از کود اوره (Urea)، زمانی است که دمای هوا صفر تا ۱۵ درجه سانتی گراد باشد و همچنین باد نوزد. زیرا در هوای گرم کود اوره جذب خاک نمی‌شود و تجزیه می‌گردد. بهتر است بعد از استفاده از اوره خاک کمی مرطوب باشد. می‌توان به‌صورت ۱ سانتی‌متر بالای خاک را مرطوب کرد و یا قبل از باران از اوره استفاده کرد. بنابراین بهترین فصل برای استفاده از اوره، پاییز و یا اوایل بهار است. در زمانی که دانه کاشته می‌شود و در مراحل اولیه رشد است.

One thought on “همه چیز درباره اوره (Urea)

Leave a Reply

Your email address will not be published.